تبلیغات
مبنا - محدودیت‌های برنامه ریزی فرهنگی

ویژه نگار تخصصی فرهنگ و توسعه
تاریخ:سه شنبه 4 خرداد 1389-09:22 بعد از ظهر

محدودیت‌های برنامه ریزی فرهنگی

از دیرباز درباره نسبت و رابطه میان برنامه ریزی و فرهنگ دو رویكرد كلان وجود داشته است . برابر رویكرد اول فرهنگ دارای ساختار ویژه ای است كه دگرگونیها و تغییرات آن كاملاً تابع ساز و كارهای درونی و تاریخی اش می باشد و به هیچ رو نمی توان از بیرون و مطابق طرح و برنامه ای خاص تغییرات پیش بینی شده ای را در آن پدید آورد.

اما رویكرد دوم فرهنگ را همان سایر پدیده های اجتماعی قلمداد می كند و امكان برنامه ریزی در این زمینه را میسر و تا حدود زیادی ضروری می انگارد . ظاهراً تجارب بشر در زمینه تغییر فرهنگی كه طی دهه های اخیر صورت پذیرفت، تا حدود زیادی صاحبنظران را متقاعد كرده است كه می توان با تكیه بر برنامه ریزی های معینی به دگرگونی های مطلوبی در حوزهٔ امور فرهنگی دست یافت .

از سوی دیگر وجود قرائن و شواهد فراوان در دهه اخیر مؤید این واقعیت است كه برنامه ریزان و كارگزاران فرهنگی كشور نیز رویكرد دوم را دربارهٔ رابطه میان برنامه‌ریزی و فرهنگ پذیرفته‌اند و با تدوین متن سیاست فرهنگی در دو برنامه اول و دوم توسعه اجتماعی ـ اقتصادی كشور گامهای عملی را در این راه نیز برداشته اند. موضوع سخن عنایت به مقدماتی كه ذكر آن رفت، بیشتر معطوف به نگرانی‌هایی است كه در زمینه رویكرد وبرنامه ریزان نسبت به فرهنگ‌ وجود دارد. به عبارت روشن تر در شرایطی كه كارگزاران فرهنگی كشور با تكیه بر راهبردهای برنامه ریزی در پی ایجاد دگرگونی هایی در زمینه فرهنگ ملی هستند، باید نسبت به نكاتی حساسیت و دقت بیشتری نشان داد و از محدودیت هایی كه در این زمینه وجود دارد، با خبر شد . البته پیشاپیش باید اذعان كرد كه در این فرصت كوتاه نمی توان به همه ابعاد و جوانب محدودیت های برنامه ریزی در حوزهٔ فرهنگ پرداخت و بناچار برخی خطوط كلی مورد اشاره وقاع خواهد و تفصیل آن را باید به فرصت و مجال فراختری وعده داد. بنظر می رسد كه پیش از ورود به موضوع اصلی باید توافقی از نظر مفهومی بر روی واژگان اصلی موضوع مورد بحث بعمل آید . بدین معنی كه منظور خود را از برنامه ریزی و فرهنگ معلوم كرد و حوزه مفهومی برنامه ریزی فرهنگی را تدقیق نمود.

محمدعلی اكبری

دریافت متن کاملدنبالک ها: منبع مقاله 

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر